BAZA ŻEGLARSKA FARWATER W FOLWARKU AMALIA
 
Nasza żeglarska baza została zbudowana w FOLWARKU AMALIA położonym nad brzegiem najczystszego jeziora Pszczewskiego Parku Krajobrazowego - Jeziora Lubikowskiego. FOLWARK AMALIA to wyjątkowe i przepięknie położone miejsce. W części hotelowej dysponuje 60 miejscami noclegowymi tj.:
  • 19 pokojami 2-osobowmi
  • 2 pokojami 3-osobowymi
  • 4 pokojami 4-osobowymi
Pokoje wykończone zostały w daglezji i modrzewiu, każdy z nich posiada łazienkę z prysznicem.
 
W folwarku znajduje się również 15 domków jednorodzinnych, murowanych w zabudowie szeregowej, o powierzchni 150 m2 każdy. W skład domku wchodzi 5 pomieszczeń; 4 sypialnie i pokój dzienny oraz aneks kuchenny, łazienka z prysznicem i WC oraz dodatkowe WC na parterze. Każdy domek posiada kominek, którego ciepło poprawi humor w chłodne dni tym bardziej, że z tarasów roztacza się wspaniały widok na jezioro Lubikowskie. Wrażenie przytulności potęguje ciepłe wykończenie wnętrza w modrzewiu i daglezji.
 

Jezioro Lubikowskie (315 ha, średnia głębokość ok. 11 m) to jezioro morenowe, typu zaporowego, powstałe wskutek zatamowania wód polodowcowych przez tworzące się w tym samym czasie wzniesienia. z wyjątkiem stosunkowo niskiego brzegu wschodniego, jezioro otaczają skarpy wyniesione do wysokości kilku metrów (długość linii brzegowej misy jeziora 12 800 m, zaś wysp 1075 m, łączna powierzchnia wysp to 5,9 ha). Porasta je pas krzaków i drzew oddzielających akwen od pól uprawnych. Bardzo urozmaicony jest brzeg południowy ze skupiskami leśnymi.

Jezioro leży na pagórkowatym terenie krawędzi Wysoczyzny Poznańskiej, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna, na pagórkowatym terenie Bruzdy Zbąszyńskiej i znajduje się na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Większymi miejscowościami w pobliżu jeziora są miasta: Międzyrzecz oddalony ok. 12 km w kierunku południowo-zachodnim, Skwierzyna oddalona w kierunku północno-zachodnim ok. 18 km i Międzychód oddalony ok. 15 km w kierunku północno-wschodnim. Dobry dojazd do akwenu od trasy Gorzów Wielkopolski–Poznań. Lokalna droga przez Lubikowo prowadzi do dobrze zagospodarowanego turystycznie brzegu wschodniego. Równolegle do trasy Gorzów Wielkopolski–Poznań biegną tory nieczynnej linii kolejowej Rokietnica – Międzychód – Skwierzyna. Obok zachodniej części akwenu przebiega droga Międzyrzecz–Rokitno–Przytoczna.

Główny dopływ do Jeziora Lubikowskiego niesie wody z sąsiedniego Jeziora Czarne (powierzchnia 24 ha, głębokość max. 8 m; przy jeziorze duże, leśne pola biwakowe). Szerokość dopływu umożliwia swobodne poruszanie się pomiędzy akwenami. Drugi dopływ, uchodzący przy Lubikówku, to mały rowek.

W zatoce południowej jeziora leży Wyspa Konwaliowa, gęsto porośnięta lasem liściastym. Od lądu oddziela ją szeroki pas trzcin z kanałami. Obok wcina się głęboko w jezioro stromy półwysep ze szczytem zwanym Górą Czarownic Dość rzadko spotykaną ciekawostką są odpływy. Większy Lubikowo–Struga płynie na północ do rzeki Warty Mały ciek w zachodniej części jeziora płynie poprzez stawy rybne, jezioro Głęboczek i Żółwino do rzeki Obry.

Woda jeziora w I klasie czystości (rok badania 1993) ma znaczną przezroczystość do 10 m. Ze względu na bardzo czystą wodę Jezioro Lubikowskie jest często odwiedzane przez płetwonurków i wodniaków z całej Polski.