OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „MASTER„ W LUBIATOWIE

OŚRODEK SZKOLENIOWY AKADEMII ŻEGLARSTWA FARWATER


OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „MASTER„

OW Master to wyjątkowe i przepięknie położone miejsce w miejscowości Lubiatów nad jez. Sławskim w woj. Lubuskim (plan ośrodka tutaj…) oddalone o 8 km od centrum turystycznego w Sławie.

Specjalnie dla Was zarezerwowaliśmy najładniejsze pomieszczenia, tak więc w części noclegowej dysponujemy aż 100 miejscami noclegowymi tj.:

  • 11 pokojami 2-osobowymi z łazienkami w części hotelowej (B1),
  • 8 studiami 5-osobowymi (każde z łazienką) w murowanym, parterowym bungalowie (apartamenty 2-pokojowe typu A od 101 do 108),
  • 7 drewnianymi domkami jednorodzinnymi typu Brda (6/7-os.); w skład domku wchodzą 4 pomieszczenia; 2 sypialnie i salon z aneksem kuchennym oraz łazienka z prysznicem na parterze. Wrażenie przytulności potęguje ciepłe wykończenie wnętrza w drzewie iglastym.

Na terenie Ośrodka znajduje się również nowoczesna kuchnia, piękna sala bankietowa i konferencyjna z szerokim tarasem i widokiem na jezioro, plaża z pomostem rekreacyjnym, duży pomost żeglarski, wypożyczalnia sprzętu pływającego i nasza baza z hangarem na osobnej plaży.

Jezioro Sławskie

Największym jeziorem Pojezierza Sławskiego, położonym w obszarze chronionego krajobrazu jest Jezioro Sławskie (812 ha, średnia głębokość ok. 5 m, największa 12), nazywane też „Śląskim Morzem”. Większe miejscowości w pobliżu Ośrodka to miasta: Zielona Góra (przeprawa promowa Przewóz-Milsko) oddalona ok. 35 km w kierunku zachodnim, Nowa Sól oddalona w kierunku południowo-zachodnim ok. 25 km i Głogów oddalony ok. 35 km w kierunku południowym. Dobry dojazd do akwenu zapewniają trasy szybkiego ruchu; S3 Wrocław – Szczecin oraz S5 Wrocław – Poznań.

Jezioro Sławskie ukształtowało się w okresie Zlodowacenia Bałtyckiego, w południowym krańcu depresji nazywanej Obniżeniem Rzeki Obry. Najbliższe otoczenie jeziora, a w szczególności jego południowo – wschodnie brzegi są pagórkowate, przechodzące w duże pola piaskowe  (o miąższości do 40  m), pod którymi zalega warstwa wodonośna, zaś pod nią (na głębokości ok. 60  m) nieciągłe pokłady węgla brunatnego.

Obszar przylegający do jeziora w około 65% porośnięty jest lasem, jego brzegi bardzo często są wysokie i strome. Linia brzegowa wynosząca ponad 27  km jest bardzo urozmaicona, tworzy liczne półwyspy, zatoczki i zatoki, z których do najbardziej znanych należą: Krępińska, Miejska, Lubiatowska i Radzyńska. Na jeziorze położone są trzy wyspy: Ptasia Wyspa (największa), Dzika Wyspa (mniejsza) i zupełnie malutka tzw. Wyspa Kormoranów. Są one okresowo lub na stałe zasiedlane przez różne gatunki ptaków, w tym również rzadkie.

Znaczna część linii brzegowej jest zarośnięta szerokim pasem oczeretów, wśród których dominują: trzcina pospolita, pałka wąsko i szerokolistna, tatarak, oczeret jeziorny i inne, tworząc miejsca te mało dostępnymi. W pasach trzcinowisk doskonałe środowisko do bytowania i rozrodu znalazły liczne gatunki ptaków wodnych, błotnych i drapieżnych. Spośród płazów duże populacje tworzą żaby zielone ( śmieszka, wodna i jeziorowa), których chóralne głosy słyszalne są zwłaszcza podczas wiosennych i letnich parnych wieczorów. Oprócz nich w obrębie zbiornika spotyka się ropuchy szare, zielone, rzekotki drzewne, grzebiuszki ziemne, żaby trawne i moczarowe oraz trzy gatunki traszek ( zwyczajną, górską i grzebieniastą). Gady reprezentowane są głównie przez zaskrońce zwyczajne, których wyrośnięte samice mierzą niekiedy 110 – 120  cm długości. Świat zwierząt i roślin, w tych okolicach jest bardzo bogaty, dlatego w nieodległej przyszłości planuje się tu utworzenie Sławskiego Parku Krajobrazowego.

Zbiornik należy do typu sandaczowego. Żyje tutaj wiele gatunków ryb m.in.: leszcz, płoć, karp, okoń, sandacz, szczupak, węgorz, amur, tołpyga, sum, wzdręga i lin. Niektóre gatunki upodobały sobie pewne obszary jeziora i tak np.: sum, lin oraz leszcz, w największym zagęszczeniu występują w Zatoce Miejskiej, węgorz w Zatoce Lubiatowskiej, amur w Zatoce Radzyńskiej, natomiast sandacz w Zatoce Krępińskiej.



Baza po deszczu prezentuje się okazale – cudowna tęcza…


Zumba na świeżym powietrzu z naszą ulubioną Panią Wioletą

Jezioro Sławskie wraz z Obrzycą daje początek malowniczemu szlakowi kajakowemu (Lubuski Szlak Wodny – dł. ok. 200 km). Często odbywają się tutaj także zawody wędkarskie, regaty oraz wiele innych imprez, np. muzycznych, czy tanecznych – na plaży.

Okolice jeziora to także raj dla przyrodników. Gniazdują tutaj ciekawe i rzadkie gatunki ptaków, jak np.: bielik, rybołów, kania czarna i ruda, myszołów, jastrząb i błotniaki. Woda jest też siedliskiem ptaków wodno-błotnych, jak: gęgawa, kormoran, łabędź niemy, zimorodek. Często można tu usłyszeć również klangor żurawia. Pojezierze Sławskie zostało uznane za ostoje ptaków o randze europejskiej przez Międzynarodową Organizację Ornitologiczną.

Badania czystości wody w roku 2020 i 2021 udowodniły, że jakość wody jest obecnie doskonała 🙂



LOKALIZACJA

OW Master, ul. Sławska 1a
67 – 410 Lubiatów
Województwo Lubuskie
Pozycja GPS:
51* 55′ 04” N 15* 58′ 45” E

ROWERY

Super trasy rowerowe i biegowe

LASY

Lasy mieszane wypełnione grzybami i dzikimi zwierzętami

JEZIORO

Położone w centrum Pojezierza Sławskiego, piękne jezioro Sławskie – idealne do żeglowania, wędkowania i pływania




WINDSURFING


Żeglujemy na stabilnych szkoleniowych deskach renomowanych firm Fanatic, Bic, Naish, JP, Mistral oraz na WindSup-ach znanej polskiej firmy SupBass



ŻEGLARSTWO


Dysponujemy bezpiecznymi jachtami nowej generacji Sigma Club 600 i Mawa 525 polskiej stoczni Mawamed oraz angielskimi jednostkami Topper Topaz Omega.



KAJAKARSTWO


Do spływów, rejsów i gry w Kajak-Polo używamy stabilnych, otwartych, 1-os. kajaków, które pozwalają najmłodszym cieszyć się bezpieczną zabawą.



SUP-OWANIE


Od kilku lat najlepszą zabawą na wodzie dla naszych uczestników jest pływanie na pompowanych deskach z wiosłem tzw. SUP-ach i 10-os. pontonie raftingowym.